Nie tacy EKO jak im się wydaje

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Rybnika Prezydent zawnioskował, aby na parkingach usytuowanych na drogach publicznych tylko posiadacze samochodów elektrycznych zwolnieni byli z opłat. Ma to promować ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Miasto Rybnik, jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, dąży do zmniejszenia zanieczyszczenia generowanego przez transport drogowy. Promując tylko samochody elektryczne, prezydent Kuczera wykluczył ze zwolnienia samochody hybrydowe i zasilane LPG, które jak najbardziej zaliczają się do grupy samochodów zmniejszających zanieczyszczenie generowane przez transport drogowy w Rybniku.

Chcąc poprawić uchwałę, radna Samorządowego Ruchu Demokratycznego wniosła o uzupełnienie uchwały uwzględniające te dwa rodzaje pojazdów. Radna zaproponowała dodanie jedynie trzech słów „hybrydowych i zasilanych LPG”. Po dyskusji i dużych problemach przewodniczącego z zapisaniem proponowanych zmian radni przystąpili do głosowania. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem wynik, że piętnastoma głosami, w całości klubów koalicji rządzącej w Rybniku Platformy Obywatelskiej i Wspólnie dla Rybnika odrzucili bądź co bądź racjonalną, proekologiczną zmianę.

Być może, gdyby pan Prezydent był wystarczająco czujny i jednoznacznie przychylił się do poprawki, to „jego” radni z PO i WdR zagłosowaliby inaczej, a tak, razem pokazali, że „są za, a nawet przeciw” co może świadczyć o tym, że nie są tacy EKO jak być może im się wydaje.

Tadeusz Gruszka

prezes stowarzyszenia Samorządowy Ruch Demokratyczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *